W przypadku śniadania najważniejsza jest równowaga składników odżywczych i odpowiednia ilość kalorii. Dieta śniadaniowa powinna zawierać białko, węglowodany i dużo błonnika.
Podstawową część śniadania stanowią węglowodany złożone w postaci skrobi (z produktów roślinnych) lub glikogenu (zwierzęcy odpowiednik skrobi). Może to być kaszka gryczana lub owsiana na mleku lub wodzie, otręby pszenne, naturalne musli bez dodatków.
Dobrze byłoby dodać do podstawowej części – jajek, gotowanego kurczaka lub gotowanych na parze kotletów – składnik białkowy. Produkty mleczne mogą być odpowiednikiem produktów mięsnych.
Tłuszcze przydadzą się również na śniadanie – najlepiej jeśli będzie to olej roślinny lub dobrej jakości masło. Należy również jeść dużo owoców i warzyw – można zrobić z nich sałatkę lub pokroić je na mniejsze kawałki.
Jeśli fizycznie nie możesz zmusić się do zjedzenia śniadania – najpierw zjedz owoce i pół jajka, a następnie stopniowo naucz się jeść śniadania – to pożyteczny nawyk.
Na śniadanie warto pić naturalną kawę, nie rozpuszczalne zamienniki kawy ani czarną herbatę – napoje te pomagają w utracie wagi. Zrezygnuj ze śmietanki i cukru w kawie – nie przyniosą ci żadnych korzyści.